TÉMA Jóga

Pozdrav slunci – jóga pro každý den

Pozdrav slunci, často nazýván i Sluneční modlitba, je dynamická, na sebe navazující sestava cvičení, skládající se z 12 cviků. Je to cvičení z jógy a je založené na opakování jednotlivých jógových pozic - asán.

Pozdrav slunci je nazýván nejstarší ranní rozvičkou. Pokud ale ráno nemáte čas, můžete samozřejmě cvičit kdykoliv během dne.

Systém řazení cviků je dokonalý - po zvládnutí jednotlivých pozic a zapamatování si jejich sledu máte pocit, že pozdrav slunci je jeden dlouhý pohyb (jedno dlouhé protažení a posílení) v souladu s vaším dechem. Pokud cvičení provádíte ráno, postavte se k oknu, čelem k slunci a začněte dýchat. Udržujte dech hluboký a klidný a to po celou dobu cvičení. Platí základní pravidlo - hluboký nádech , 2x tak delší výdech. Dech nezadržujte. Nikam nespěchejte, cílem cvičení je protáhnout tělo. Zopakujte celý cyklus 5 - 10x, cvičte zhruba 5 - 10 minut.

 

Jak cvičit Pozdrav slunci

 1. Rovně se postavte a dejte nohy k sobě. Ruce přiložte dlaněmi k sobě přímo před hrudník a zhluboka dýchejte.
 2. Zvedejte ruce až do úplného vzpažení a přitom se zhluboka nadechněte.  Lopatky tlačte k sobě a zatněte hýžďové svalstvo. Aniž byste se prohýbali v bederní části zad, zaklánějte se od oblasti hrudní páteře.
 3. Vydechněte, ohněte celý svůj trup a hlavu nechejte volně skloněnou. Vaše záda by přitom měla vytvořit rovnou přímku. Špičkami prstů, nejlépe ovšem celými dlaněmi, se dotkněte země. Jednodušší je to s mírně pokrčenými koleny.
 4. Nadechněte se, svou pravou nohu postavte co nejvíce dozadu a zapřete se bříškem chodidla.  Druhá, ohnutá noha nese převážnou část vaší tělesné hmotnosti. Obě ruce položte těsně vedle předního chodidla. Hlavu držte vzpříma.
 5. Zadržte dech a k noze vzadu přisuňte i levou nohu. Rukama se zapírejte přesně na úrovni ramen. Vaše tělo je napjaté a od hlavy až k patě by mělo tvořit jednu dokonalou přímku. Je-li pro vás tato pozice poněkud namáhavá, zapřete se koleny o podlahu.
 6. Vydechněte a ohýbejte paže. Měli byste skončit v pozici, kdy se čelem, trupem, koleny a bříšky chodidel dotýkáte podlahy. Kyčle by měly být od země mírně vzdáleny.
 7. Nyní položte na zem i boky. Napněte nohy a zhluboka se nadechněte. Při nádechu zvedejte hrudník a hlavu a přitom se opět zapírejte rukama. Zatněte hýžďové svalstvo.
 8. Vydechujte a zvedejte pánev. Mějte napnuté nohy a celými chodidly se postavte co nejblíže vašim rukám. Hlavu držte rovně - jako by měla prodlužovat vaší páteř.
 9. Nadechněte se a zároveň s tím položte ohnutou pravou nohu přímo mezi vaše ruce. Levá noha zůstává co možná nejvíce napnutá  vzadu, zapřená opět o bříško chodidla. A vaše tělo by mělo opět vytvořit naprosto rovnou přímku. Je-li pro vás tato pozice poněkud namáhavá, položte na zem holeň nohy vzadu.
 10. Vydechněte. Levou nohu položte dopředu a napněte kolena. Ohněte celý svůj trup a hlavu nechejte volně skloněnou. Záda přitom musí tvořit rovnou přímku. Špičkami prstů, nejlépe ovšem celými dlaněmi se dotkněte země. Jednodušší je to s mírně pokrčenými koleny.
 11. Srovnejte se,  vzpřímeně se postavte. Stranou zvedejte ruce až do úplného vzpažení a přitom se zhluboka nadechněte. Tlačte lopatky k sobě a zatněte hýžďové svalstvo. Záda od hrudní páteře nahoru zatlačte dozadu, přičemž ale dbejte na to, abyste se neprohýbali v bederní části zad.
 12. Vydechněte a pozvolna připažte.

Jakmile docvičíte, lehněte si na záda, uvolněte všechny svaly a chvíli relaxujte. Cvičení podporuje krevní oběh kolem páteře, protáhne všechny svaly, posílí váš nervový systém, koncentraci a také posílí trávení a vylučování. Hlavně jím ale načerpáte energii, odbouráte každodenní stres a navodíte si pocit pohody.

 

Cvičíte jógu pravidelně?

Pozdrav slunci – jóga pro každý den patří do témat
 • jógu novina 30.12.2010 16:29:06

  Jógu necvičím, zatím jsem se nedonutila...

 • Pozdrav Khattu simi 10.05.2010 14:28:31

  Ja cvicim pozdrav Khattu.. driv jsem cvicila take pozdrav slunci, ale tohle mi prijde lepsi.. ale je to hodne podobne..

 • Takový malý zázrak Tereza Čížková 28.01.2010 19:56:05

  Jógu cvičím pravidelně 20 min. každý den. Je to lepší než 1x týdně třeba hodinu. Není to jen o cvičení samotném, ale o protažení a uvolnění těla a mysli - to je velice důležité si uvědomit. Vydržet a výsledky se dostaví! Přeji hezký den :-)

 • joga Pavel 28.01.2010 11:13:02

  Ano,toto cvičení je moc dobré.Ze začátku se dělají chyby,ale je třeba vydržet,časem se to upraví a začne to fungovat.Mě se zlepšilo dýchání a také celé tělo se nádherně protáhne. A po psychycké stránce,paráda. Ale,VYDRŽET!

 • každý den nebo jednou týdně Kindervajíčko 28.01.2010 09:38:40

  jógu cvičím 1x týdně hodinu, nedonutila jsem se zatím cvičit každý den, i když vím, že je čtvrthodinka každý den mnohem lepší, než dvě hodiny jedno týdně.. :-(


Adresář

Poradna na téma Jóga

Diskuze na téma Jóga

 • 11.01.2014 18:01 létající jóga

  Dobrý den. Chci se jen zeptat, jestli už jste někdo zkoušel tzv. létající jógu. Něco jsem o tom…

 • 14.02.2014 12:02 Antigravity jóga

  Dobrý den, nemáte tip, kam chodit v Praze na antigravity jógu? Byla jsem v jednom studiu, kde ji…

 • Janisek 13.07.2015 10:07 Antigravity jóga

  Antigravitacni joga, neboli letajici joga, ano jsou to zavesene spise jakoby latky, ale jsou pekne…

 • 23.05.2013 21:05 Sport a relaxace

  Čauko :) já neběhám, zato ale jsem dřív chodila napoledance a teďka se věnujulétající józe a…

 • Gábina 23.02.2014 22:02 Bikram yoga

  Také by mě zajímalo, jsem z UL a ráda bych chodila. Jsem , ale skeptická, u nás je toho pro ženy…

 • 17.03.2014 11:03 Antigravity jóga

  Můžu se zeptat, v čem přesně spočívá ta antigravity jóga?? To jsou ty zavěšené sítě?

 • 22.05.2015 14:05 zdravé hubnutí

  ja jsem hodne zhubla kdyz jsem zacala vice sportovat hlavne joga me hodne odvodnila a taky jsem se…

 • já nechodím do klasickéhofitness v Praze, ale chodímdo Aqua sport clubu, je tamwellness, bazén a…

 • Veronika S 14.08.2017 14:08 Namožené svaly-mazání

  Lidi, teď jsem našla skvělé cvičení na záda - jmenuje se to "jóga pro zdravá záda" a je…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku