TÉMA Jóga

Powerjóga: mladší sestra jógy

Věděli jste, že při cvičení powerjógy můžete spálit více kalorií než při aerobiku? Věděli jste, že powerjóga posiluje rovnoměrně celé vaše tělo? Chtěli byste se o tomto stylu cvičení dozvědět více? Tak právě pro vás jsou určené následující řádky…

Základy powerjógy sahají až ke klasické józe, čerpá také z hathajógy a aštangajógy, přesto se nejedná o životní filozofii, ale o čistě sportovní aktivitu. Powerjóga je modernější a dynamičtější formou jógy, která je založena na pravidelném opakování základních prvků a pozic a výdrží v nich. Vznikla již v 80. letech 20. století ve Spojených státech amerických.

Powerjóga je oblíbená hlavně mezi ženami, ale v poslední době kouzlo tohoto cvičení objevují i muži. K průkopníkům powerjógy  v České republice patří zejména Tomáš Krejčík.

Cílem powerjógy je nastolení harmonie ducha a těla, protažení a rovnoměrné posílení svalů. Zlepšuje flexibilitu, sílu, zachovává přirozenou hybnost kloubů, vyrovnává špatné držení těla, zlepšuje pružnost a hybnost páteře, podporuje průtok energie, navíc má příznivý vliv na metabolismus. Powerjóga je vhodná při udržování či snižování váhy.

Jak probíhá lekce powerjógy

Jedna lekce trvá většinou 60 minut, cvičí se zejména v menší skupině v dostatečně prostorné tělocvičně. Při cvičení se dynamicky střídají pozice vestoje a vleže, cvičí se naboso, často v přítmí či za svitu svíček, na pozadí hraje relaxační hudba. Existuje celá řada cviků a pozic. Za skladbu sestav plně odpovídá cvičitel, proto se jednotlivé hodiny powerjógy mohou lišit.

Cvičit můžete však také v pohodlí domova. Na pultech knihkupců či DVD prodejen leží řada titulů, které vás do tajů powerjógy zasvětí. K dostání jsou nejen programy pro začátečníky, ale i pro pokročilé cvičitele, těhotné ženy apod.

Co ke cvičení potřebujeme

Abyste se mohli plně oddat cvičení, potřebujete hlavně kvalitní a pohodlné oblečení, cvičební podložku, případně obuv, cvičit můžete však také naboso. Při powerjóze se mohou používat cvičební pomůcky, které bývají většinou k dispozici přímo ve studiu. Nezapomeňte si s sebou vzít lahev s vodou. Dodržujte pitný režim!

Pro koho je powerjóga určena

Powerjógu mohou cvičit všechny věkové kategorie. Pokud s powejógou nemáte prozatím žádné zkušenosti, vyberte si speciální kurzy pro začátečníky, kde se vám cvičitel bude dostatečně věnovat a vysvětlí vám základní principy a pozice. V případě, že máte nějaké zdravotní potíže, poraďte se o vhodnosti tohoto cvičení se svým lékařem.

Proč cvičit powerjógu

Powerjóga je vyvážené propojení klasické jógy s moderními druhy cvičení, jako je pilates či střečing, pomáhá při redukci hmotnosti, zlepšuje pružnost a ohebnost vašeho těla, zklidňuje nervový systém, nabijí vás pozitivní energií, přispívá k lepší koordinaci pohybů a příznivě ovlivňuje zejména stabilitu těla, jelikož během cvičení aktivujete hluboko uložené stabilizační svaly, jež jsou zodpovědné za správné držení těla.

Jaké máte zkušenosti s powerjógou vy?

Powerjóga: mladší sestra jógy patří do témat
 • Powerjéoga Honza 12.07.2009 23:44:14

  Já cvíčím powerjéogu asi měsíc. Jako první popud byl článek tady. Koupil jsem si dvd powejógy pro začátečníky s Václavem Krejčíkem a cvičím skoro každý den. Baví mě to a co je hlavní, cítím se o poznání lépe.

  • Re: Powerjéoga mirda 20.01.2014 17:41:50

   kde se dá koupit to DVD,prosím odpověd na mirda57@centrum.cz díky

 • powerjóga Dája 30.09.2010 20:21:17

  Pozor na chyby ! Průkopníkem je VÁCLAV Krejčík a ne Tomáš!
  Jinak powerjóga je super, začala jsem cvičit před více jak čtyřmi lety a byla to láska na "první zacvičení", dneska už si život bez ní nedokážu představit.

 • A co takhle nějaké cviky? Katka 09.07.2009 19:52:22

  Mohli byste zveřejnit i nějaké cviky?

 • Jen víc!!!! Mirka 08.05.2009 23:46:05

  Sama cvičím power jógu dva roky, byla to láska na první lekci :-) Jen mi přijde škoda, že na to spousta lidí nepřijde a ohrnou nos aniž by kdy zkusili o co vůbec jde. Připravují se o hodně. Nejsem příznivcem hopsacích sportů a tady jsem se prostě našla a dneska už bez ní nemohu být. A proto volám " zkuste to, nikdy nevíte kdy objevíte sami sebe"


Adresář

Poradna na téma Jóga

Diskuze na téma Jóga

 • 11.01.2014 18:01 létající jóga

  Dobrý den. Chci se jen zeptat, jestli už jste někdo zkoušel tzv. létající jógu. Něco jsem o tom…

 • 14.02.2014 12:02 Antigravity jóga

  Dobrý den, nemáte tip, kam chodit v Praze na antigravity jógu? Byla jsem v jednom studiu, kde ji…

 • Janisek 13.07.2015 10:07 Antigravity jóga

  Antigravitacni joga, neboli letajici joga, ano jsou to zavesene spise jakoby latky, ale jsou pekne…

 • 23.05.2013 21:05 Sport a relaxace

  Čauko :) já neběhám, zato ale jsem dřív chodila napoledance a teďka se věnujulétající józe a…

 • Gábina 23.02.2014 22:02 Bikram yoga

  Také by mě zajímalo, jsem z UL a ráda bych chodila. Jsem , ale skeptická, u nás je toho pro ženy…

 • 17.03.2014 11:03 Antigravity jóga

  Můžu se zeptat, v čem přesně spočívá ta antigravity jóga?? To jsou ty zavěšené sítě?

 • 22.05.2015 14:05 zdravé hubnutí

  ja jsem hodne zhubla kdyz jsem zacala vice sportovat hlavne joga me hodne odvodnila a taky jsem se…

 • já nechodím do klasickéhofitness v Praze, ale chodímdo Aqua sport clubu, je tamwellness, bazén a…

 • Veronika S 14.08.2017 14:08 Namožené svaly-mazání

  Lidi, teď jsem našla skvělé cvičení na záda - jmenuje se to "jóga pro zdravá záda" a je…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku