TÉMA Jóga

Zacvičte si jógu

Pod pojmem jóga si většina z nás vybaví cvičení a zvláštní polohy nazývané ásany, které mají často poetické názvy. Jóga je však i věda, umění, filozofie, náboženství či móda. Je vším tím, a přece ničím z toho, neboť to vše závisí na studentovi, na jeho vlastní kontrole vnímání a na jeho vědomé a racionální mysli.

Jóga je vlastně způsob života, způsob, jak integrovat celou svoji povahu tak, že všechny aspekty našeho života začnou pracovat v harmonii jeden s druhým. V pravém slova smyslu jóga znamená naprosté splynutí bez odlišení – jednotu.

Je mnoho přístupů ke konceptům a praktikám jógy a mohou často začátečníka mást. Tyto přístupy si můžeme představit jako loukotě na velikém kole – všechny se scházejí ve středu. Stejně tak se všechny koncepty a praktiky jógy spojují v nejvyšších stádiích.

Člověk, který se rozhodne udělat něco pro své zdraví a navštíví hodinu jógy, se setká nejspíše s dvěmi sanskrtskými pojmy (sanskrt je jeden z nejstarších jazyků světa).

Pránájáma - umění dýchání

Pránájáma se zabývá dechem a kontrolou dechu. Učí nás soustředit se na to, jak nadechujeme a vydechujeme, jak sledovat kudy proudí vzduch v našem těle. Učí nás zapojovat řádně a správně bránici, hrudní dýchání až do plicních sklípků, podklíčkový dech. Ženy mají většinou problém s dýcháním do břicha a muži s dýcháním pod klíční kosti.

Hathajóga

Hathajóga je systém již zmíněných ásan. Učí jak správně zaujmout polohu těla a jak v takové poloze dýchat. Dobrý učitel jógy nejenom že ásany správně umí vysvětlit, ale také řekne, co v těle ovlivňují, jaké orgány, skupiny svalů apod.

V začátcích nejsme zvyklí na to, abychom tyto polohy zaujímali na dlouhou dobu trvající i několik desítek minut. Postačí dle obtížnosti 15 vteřin až jedna minuta. V ásaně bychom se vždy měli cítit dobře a pohodlně, a pokud někde máme zkrácené svaly, které se v poloze protahují, pak musíme polohu zaujmout takovým způsobem, abychom v ní mohli vydržet bez velké bolesti a přesto svaly jemně protahovali. Je také dobré cviky plynule navazovat. Získáme větší pružnost a stabilitu, a to nejenom tělesnou. Díky hathajóze se můžeme naučit být pozorní sami k sobě a ke svému tělu.

Jak začít s cvičením jógy

Nejlepší je najít si v místě svého bydliště dobrého a zkušeného učitele a chodit pravidelně cvičit. Na hodinách jógy najdete podobně naladěné lidi a získáte nová přátelství. Pokud nemáte ve svém okolí žádnou takovou skupinu, je možné začít cvičit například podle knihy od Dr. svámí Gítánanda Giri - Jóga krok za krokem, učebnice pro učitele a žáky. Přeji Vám na Vaší cestě hodně vytrvalosti, nových zážitků a krásných přátelství.

Zacvičte si jógu patří do témat
 • Jóga novina 19.12.2010 18:32:58

  Jako mladá jsem to párkrát zkusila...teď už ne..


Adresář

Poradna na téma Jóga

Diskuze na téma Jóga

 • 11.01.2014 18:01 létající jóga

  Dobrý den. Chci se jen zeptat, jestli už jste někdo zkoušel tzv. létající jógu. Něco jsem o tom…

 • 14.02.2014 12:02 Antigravity jóga

  Dobrý den, nemáte tip, kam chodit v Praze na antigravity jógu? Byla jsem v jednom studiu, kde ji…

 • Janisek 13.07.2015 10:07 Antigravity jóga

  Antigravitacni joga, neboli letajici joga, ano jsou to zavesene spise jakoby latky, ale jsou pekne…

 • 23.05.2013 21:05 Sport a relaxace

  Čauko :) já neběhám, zato ale jsem dřív chodila napoledance a teďka se věnujulétající józe a…

 • Gábina 23.02.2014 22:02 Bikram yoga

  Také by mě zajímalo, jsem z UL a ráda bych chodila. Jsem , ale skeptická, u nás je toho pro ženy…

 • 17.03.2014 11:03 Antigravity jóga

  Můžu se zeptat, v čem přesně spočívá ta antigravity jóga?? To jsou ty zavěšené sítě?

 • 22.05.2015 14:05 zdravé hubnutí

  ja jsem hodne zhubla kdyz jsem zacala vice sportovat hlavne joga me hodne odvodnila a taky jsem se…

 • já nechodím do klasickéhofitness v Praze, ale chodímdo Aqua sport clubu, je tamwellness, bazén a…

 • Veronika S 14.08.2017 14:08 Namožené svaly-mazání

  Lidi, teď jsem našla skvělé cvičení na záda - jmenuje se to "jóga pro zdravá záda" a je…

Píšeme jinde
 • Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Kdo by neznal vosí hnízda - kakaové kopečky na piškotu plněné máslovým krémem. A tyto jsou řádně provoněné rumem! Vyzkoušejte recept na oblíbené vánoční cukroví krok za krokem.

 • Jak vybrat kapra?

  Jak vybrat kapra?

  Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.Zdravě.cz na Facebooku