TÉMA Jóga

Zacvičte si jógu

Pod pojmem jóga si většina z nás vybaví cvičení a zvláštní polohy nazývané ásany, které mají často poetické názvy. Jóga je však i věda, umění, filozofie, náboženství či móda. Je vším tím, a přece ničím z toho, neboť to vše závisí na studentovi, na jeho vlastní kontrole vnímání a na jeho vědomé a racionální mysli.

Jóga je vlastně způsob života, způsob, jak integrovat celou svoji povahu tak, že všechny aspekty našeho života začnou pracovat v harmonii jeden s druhým. V pravém slova smyslu jóga znamená naprosté splynutí bez odlišení – jednotu.

Je mnoho přístupů ke konceptům a praktikám jógy a mohou často začátečníka mást. Tyto přístupy si můžeme představit jako loukotě na velikém kole – všechny se scházejí ve středu. Stejně tak se všechny koncepty a praktiky jógy spojují v nejvyšších stádiích.

Člověk, který se rozhodne udělat něco pro své zdraví a navštíví hodinu jógy, se setká nejspíše s dvěmi sanskrtskými pojmy (sanskrt je jeden z nejstarších jazyků světa).

Pránájáma - umění dýchání

Pránájáma se zabývá dechem a kontrolou dechu. Učí nás soustředit se na to, jak nadechujeme a vydechujeme, jak sledovat kudy proudí vzduch v našem těle. Učí nás zapojovat řádně a správně bránici, hrudní dýchání až do plicních sklípků, podklíčkový dech. Ženy mají většinou problém s dýcháním do břicha a muži s dýcháním pod klíční kosti.

Hathajóga

Hathajóga je systém již zmíněných ásan. Učí jak správně zaujmout polohu těla a jak v takové poloze dýchat. Dobrý učitel jógy nejenom že ásany správně umí vysvětlit, ale také řekne, co v těle ovlivňují, jaké orgány, skupiny svalů apod.

V začátcích nejsme zvyklí na to, abychom tyto polohy zaujímali na dlouhou dobu trvající i několik desítek minut. Postačí dle obtížnosti 15 vteřin až jedna minuta. V ásaně bychom se vždy měli cítit dobře a pohodlně, a pokud někde máme zkrácené svaly, které se v poloze protahují, pak musíme polohu zaujmout takovým způsobem, abychom v ní mohli vydržet bez velké bolesti a přesto svaly jemně protahovali. Je také dobré cviky plynule navazovat. Získáme větší pružnost a stabilitu, a to nejenom tělesnou. Díky hathajóze se můžeme naučit být pozorní sami k sobě a ke svému tělu.

Jak začít s cvičením jógy

Nejlepší je najít si v místě svého bydliště dobrého a zkušeného učitele a chodit pravidelně cvičit. Na hodinách jógy najdete podobně naladěné lidi a získáte nová přátelství. Pokud nemáte ve svém okolí žádnou takovou skupinu, je možné začít cvičit například podle knihy od Dr. svámí Gítánanda Giri - Jóga krok za krokem, učebnice pro učitele a žáky. Přeji Vám na Vaší cestě hodně vytrvalosti, nových zážitků a krásných přátelství.

Zacvičte si jógu patří do témat
 • Jóga novina 19.12.2010 18:32:58

  Jako mladá jsem to párkrát zkusila...teď už ne..


Adresář

Poradna na téma Jóga

Diskuze na téma Jóga

 • 11.01.2014 18:01 létající jóga

  Dobrý den. Chci se jen zeptat, jestli už jste někdo zkoušel tzv. létající jógu. Něco jsem o tom…

 • 14.02.2014 12:02 Antigravity jóga

  Dobrý den, nemáte tip, kam chodit v Praze na antigravity jógu? Byla jsem v jednom studiu, kde ji…

 • Janisek 13.07.2015 10:07 Antigravity jóga

  Antigravitacni joga, neboli letajici joga, ano jsou to zavesene spise jakoby latky, ale jsou pekne…

 • 23.05.2013 21:05 Sport a relaxace

  Čauko :) já neběhám, zato ale jsem dřív chodila napoledance a teďka se věnujulétající józe a…

 • Gábina 23.02.2014 22:02 Bikram yoga

  Také by mě zajímalo, jsem z UL a ráda bych chodila. Jsem , ale skeptická, u nás je toho pro ženy…

 • 17.03.2014 11:03 Antigravity jóga

  Můžu se zeptat, v čem přesně spočívá ta antigravity jóga?? To jsou ty zavěšené sítě?

 • 22.05.2015 14:05 zdravé hubnutí

  ja jsem hodne zhubla kdyz jsem zacala vice sportovat hlavne joga me hodne odvodnila a taky jsem se…

 • já nechodím do klasickéhofitness v Praze, ale chodímdo Aqua sport clubu, je tamwellness, bazén a…

 • Veronika S 14.08.2017 14:08 Namožené svaly-mazání

  Lidi, teď jsem našla skvělé cvičení na záda - jmenuje se to "jóga pro zdravá záda" a je…

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku